SECTIONS & TEAM WEBSITES:

CLASS A  |  CLASS AA

PREVIOUS SEASONS:

2013-14  |  2014-15  |  2015-16  |  2016-17 | 2017-18

Uploaded by Amy Northrop on 2019-02-24.
 

2018-19 GIRLS TRUE TEAM STATE CHAMPIONS

Class A Champion   Minnewaska Area   Echo Press Story

Class A Champion

Minnewaska Area

Echo Press Story

Class AA Champion   Willmar   Photo Credit:    Willmar Cardinal Swimming

Class AA Champion

Willmar

Photo Credit: Willmar Cardinal Swimming

 
Class AAA Champion    Rosemount    Photo Credit:    Coach Harder

Class AAA Champion

Rosemount

Photo Credit: Coach Harder

 

2018-19 MSHSL CLASS AA STATE CHAMPION

Rosemount

Names of team members   Photo credit:  Coach Harder Twitter

Names of team members

Photo credit: Coach Harder Twitter

 

2018-19 CLASS AA INDIVIDUAL & RELAY STATE CHAMPIONS

2018-19 MN Track & Field    100 Meter Dash   Shaliciah Jones  North Saint Paul

2018-19 MN Track & Field

100 Meter Dash

Shaliciah Jones

North Saint Paul

2018-19 MN Track & Field    200 Meter Dash   Shaliciah Jones  North Saint Paul

2018-19 MN Track & Field

200 Meter Dash

Shaliciah Jones

North Saint Paul

2018-19 MN Track & Field    400 Meter Dash   Claire Howell  Moorhead  Photo credit:  Moorhead Spud History

2018-19 MN Track & Field

400 Meter Dash

Claire Howell

Moorhead

Photo credit: Moorhead Spud History

2018-19 MN Track & Field    800 Meter Run   Elizabeth Acheson  Northfield

2018-19 MN Track & Field

800 Meter Run

Elizabeth Acheson

Northfield

2018-19 MN Track & Field    1600 Meter Run   Lauren Peterson  Rosemount

2018-19 MN Track & Field

1600 Meter Run

Lauren Peterson

Rosemount

2018-19 MN Track & Field    3200 Meter Run   Lauren Peterson  Rosemount

2018-19 MN Track & Field

3200 Meter Run

Lauren Peterson

Rosemount

2018-19 MN Track & Field    100 Meter Hurdles   Evelyn Adams  Edina

2018-19 MN Track & Field

100 Meter Hurdles

Evelyn Adams

Edina

2018-19 MN Track & Field    300 Meter Hurdles   Erika Townley  White Bear Lake

2018-19 MN Track & Field

300 Meter Hurdles

Erika Townley

White Bear Lake

2018-19 MN Track & Field    4X100 Meter Relay    North (St. Paul) -  Colette Anigbogu, Tamia Horton, Shaliciah Jones & Brianna Parsons

2018-19 MN Track & Field

4X100 Meter Relay

North (St. Paul) - Colette Anigbogu, Tamia Horton, Shaliciah Jones & Brianna Parsons

2018-19 MN Track & Field    4X200 Meter Relay    Minnetonka -  Ella Roach, Ashley Shields, Desiree Ware, Faith Robinson

2018-19 MN Track & Field

4X200 Meter Relay

Minnetonka - Ella Roach, Ashley Shields, Desiree Ware, Faith Robinson

2018-19 MN Track & Field    4X400 Meter Relay   Rosemount - Ava Cinnamo, Lauren Peterson, Amber Johnson & Jenna Johnson

2018-19 MN Track & Field

4X400 Meter Relay

Rosemount - Ava Cinnamo, Lauren Peterson, Amber Johnson & Jenna Johnson

2018-19 MN Track & Field    4X800 Meter Relay    Minnetonka -  Annalise Johnson, Kylie Melz, Anna Wander & Kate LeBlanc

2018-19 MN Track & Field

4X800 Meter Relay

Minnetonka - Annalise Johnson, Kylie Melz, Anna Wander & Kate LeBlanc

2018-19 MN Track & Field    High Jump    Madison Schmidt    Blaine

2018-19 MN Track & Field

High Jump

Madison Schmidt

Blaine

2018-19 MN Track & Field    Long Jump   Annie Wendt  Rochester Mayo

2018-19 MN Track & Field

Long Jump

Annie Wendt

Rochester Mayo

2018-19 MN Track & Field    Triple Jump   Samantha Barrett  Prior Lake

2018-19 MN Track & Field

Triple Jump

Samantha Barrett

Prior Lake

2018-19 MN Track & Field    Pole Vault   Char Morke  Cambridge-Isanti

2018-19 MN Track & Field

Pole Vault

Char Morke

Cambridge-Isanti

2018-19 MN Track & Field    Discus   Michaela Hawkins  Roseville

2018-19 MN Track & Field

Discus

Michaela Hawkins

Roseville

2018-19 MN Track & Field    Shot Put   Mya Lesnar  Alexandria

2018-19 MN Track & Field

Shot Put

Mya Lesnar

Alexandria

 

2018-19 MSHSL CLASS A GIRLS STATE CHAMPION

Blake

Names of team members   Photo credit:

Names of team members

Photo credit:

 

2018-19 CLASS A INDIVIDUAL & RELAY STATE CHAMPIONS

2018-19 MN Track & Field    100 Meter Dash   Maelea Harmon  Waterville-Elysian-Morristown

2018-19 MN Track & Field

100 Meter Dash

Maelea Harmon

Waterville-Elysian-Morristown

2018-19 MN Track & Field    200 Meter Dash   Anisa Thompson  Blake

2018-19 MN Track & Field

200 Meter Dash

Anisa Thompson

Blake

2018-19 MN Track & Field    400 Meter Dash   Robbie Grace  Blake

2018-19 MN Track & Field

400 Meter Dash

Robbie Grace

Blake

2018-19 MN Track & Field    800 Meter Run    Ava Hill    Mesabi East

2018-19 MN Track & Field

800 Meter Run

Ava Hill

Mesabi East

2018-19 MN Track & Field    1600 Meter Run    Grace Ping    Cotter

2018-19 MN Track & Field

1600 Meter Run

Grace Ping

Cotter

2018-19 MN Track & Field    3200 Meter Run    Lauren Ping    Cotter

2018-19 MN Track & Field

3200 Meter Run

Lauren Ping

Cotter

2018-19 MN Track & Field    100 Meter Hurdles   Ailsa Gilbert  Watertown-Mayer

2018-19 MN Track & Field

100 Meter Hurdles

Ailsa Gilbert

Watertown-Mayer

2018-19 MN Track & Field    300 Meter Hurdles    Jaylen Struck-Schmitz    Belle Plaine

2018-19 MN Track & Field

300 Meter Hurdles

Jaylen Struck-Schmitz

Belle Plaine

2018-19 MN Track & Field    4X100 Meter Relay   Rochester Lourdes - Sarah Dravis, Belle Horstman, Jade Einertson & CJ Adamson

2018-19 MN Track & Field

4X100 Meter Relay

Rochester Lourdes - Sarah Dravis, Belle Horstman, Jade Einertson & CJ Adamson

2018-19 MN Track & Field    4X200 Meter Relay   GMLOKS - Anika Reiland, Hailey Hind, Lauren Buchholtz & Riley Queensland

2018-19 MN Track & Field

4X200 Meter Relay

GMLOKS - Anika Reiland, Hailey Hind, Lauren Buchholtz & Riley Queensland

2018-19 MN Track & Field    4X400 Meter Relay   Pelican Rapids - Abby Syverson, Chloe Paulson, Tatianna Wiley & Maddie Guler

2018-19 MN Track & Field

4X400 Meter Relay

Pelican Rapids - Abby Syverson, Chloe Paulson, Tatianna Wiley & Maddie Guler

2018-19 MN Track & Field    4X800 Meter Relay    Luverne -  Regan Feit, Jadyn Anderson, Tenley Nelson & Brooklynn VerSteeg

2018-19 MN Track & Field

4X800 Meter Relay

Luverne - Regan Feit, Jadyn Anderson, Tenley Nelson & Brooklynn VerSteeg

2018-19 MN Track & Field    High Jump   Madi Schirmer  Maple River

2018-19 MN Track & Field

High Jump

Madi Schirmer

Maple River

2018-19 MN Track & Field    Long Jump    Robbie Grace    Blake

2018-19 MN Track & Field

Long Jump

Robbie Grace

Blake

2018-19 MN Track & Field    Triple Jump   Maggie Larson  Maple Lake

2018-19 MN Track & Field

Triple Jump

Maggie Larson

Maple Lake

2018-19 MN Track & Field    Pole Vault    Ashley Hokanson    Perham

2018-19 MN Track & Field

Pole Vault

Ashley Hokanson

Perham

2018-19 MN Track & Field    Discus Throw   Desera Engholm  Pequot Lakes

2018-19 MN Track & Field

Discus Throw

Desera Engholm

Pequot Lakes

2018-19 MN Track & Field    Shot Put   Desera Engholm  Pequot Lakes

2018-19 MN Track & Field

Shot Put

Desera Engholm

Pequot Lakes

2018-19 MN Track & Field    100 Meter Dash Wheelchair    Lilly Stiernagle    Maple River

2018-19 MN Track & Field

100 Meter Dash Wheelchair

Lilly Stiernagle

Maple River

2018-19 MN Track & Field    200 Meter Dash Wheelchair    Lilly Stiernagle    Maple River

2018-19 MN Track & Field

200 Meter Dash Wheelchair

Lilly Stiernagle

Maple River

2018-19 MN Track & Field    Discuss Wheelchair    Lilly Stiernagle    Maple River

2018-19 MN Track & Field

Discuss Wheelchair

Lilly Stiernagle

Maple River

2018-19 MN Track & Field    Shot Put Wheelchair    Lilly Stiernagle    Maple River

2018-19 MN Track & Field

Shot Put Wheelchair

Lilly Stiernagle

Maple River