Team Tournament: February 28th, 2019

Individual Tournament: March 1st & 2nd, 2019

Xcel Energy Center

Team Section Brackets

2018 State Champions

MN PREP PHOTO EVENT PHOTOS

PURCHASE VIDEO REPLAY ON TRACKWRESTLING:

TEAM COMPETITION | INDIVIDUAL COMPETITION

Minnesota High School Wrestling videos that are created by high school students and/or cover and promote MInnesota High School Wrestling. Submit a video for this playlist

Class A

Class A Team Bracket | Class A Final Rankings | Class A Individual Team Scores

Class A Individual Brackets: 106 | 113 | 120 | 126 | 132 | 138 | 145 | 152 | 160 | 170 | 182 | 195 | 220 | 285

Class A Team Championship

Long Prairie-Grey Eagle/Browerville 35

Kenyon-Wanamingo 27

#1 Long Prairie-Grey Eagle/Browerville |  Section 5A Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Browerville Twitter  |  LPGE Twitter  | Students Twitter |  Browerville FB  |  LPGE FB    Lakeland PBS Video

#1 Long Prairie-Grey Eagle/Browerville | Section 5A Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Browerville Twitter | LPGE Twitter | Students Twitter | Browerville FB | LPGE FB

Lakeland PBS Video

#3 Kenyon-Wanamingo |  Section 2A Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Team Twitter  |  School Twitter  | Students Twitter |  Team FB  |  School FB

#3 Kenyon-Wanamingo | Section 2A Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Class A Team 3rd Place

Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 38

Atwater-Cosmos-Grove City 26

#4 Atwater-Cosmos-Grove City |  Section 4A Champion   Roster  |  Schedule / Results  | Website  Team Twitter |  School Twitter  |  Boosters FB  |  Team FB  |  School FB    Litchfield Independent Story

#4 Atwater-Cosmos-Grove City | Section 4A Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Boosters FB | Team FB | School FB

Litchfield Independent Story

#2 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut Grove  |  Section 3A Champion   Roster  |  Schedule / Results  | Website   Team Twitter  |  School Twitter  | Students Twitter |  Team FB  |  School FB    Marshall Independent Story

#2 Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut Grove | Section 3A Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Marshall Independent Story

Class A Team Consolation Championship

Goodhue 38

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 23

Goodhue |  Section 1A Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Team Twitter  |  School Twitter  | Students Twitter |  Team FB  | School FB   Red Wing Republican Eagle Story

Goodhue | Section 1A Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Red Wing Republican Eagle Story

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie  |  Section 6A Champion   Roster  |  Schedule / Results  | Website  Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB   Brainerd Dispatch Story

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie | Section 6A Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Brainerd Dispatch Story

Class A Team State Qualifiers

#5 Badger/Greenbush-Middle River  |  Section 8A Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website   Team Twitter | School Twitter | Students Twitter |  Team FB  | School FB

#5 Badger/Greenbush-Middle River | Section 8A Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Aitkin  |  Section 7A Champion   Roster  |  Schedule / Results  | Website  Team Twitter | School Twitter | Students Twitter |  Team FB  | School FB   Aitkin Age Story

Aitkin | Section 7A Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Aitkin Age Story

 
 

Class AA

Class AA Team Bracket | Class AA Final Rankings | Class AAA Individual Team Scores

Class AA Individual Brackets: 106 | 113 | 120 | 126 | 132 | 138 | 145 | 152 | 160 | 170 | 182 | 195 | 220 | 285

Class AA Team Championship

Simley 60

Marshall 7

#4 Marshall  |  Section 3AA Champion   Roster  |  Schedule / Results  | Website   Team Twitter  |  School Twitter  |  Students Twitter  |  Team FB  |  School FB

#4 Marshall | Section 3AA Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

#2 Simley  |  Section 1AA Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Team Twitter  |  School Twitter  | Students Twitter | Team FB | School FB   Spartan News Story

#2 Simley | Section 1AA Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Spartan News Story

Class AA Team 3rd Place

Perham 27

Waconia 24

#1 Perham |  Section 8AA Champion   Roster  |  Schedule / Results  | Website   Team Twitter  |  School Twitter  | Students Twitter |  Team FB  |  School FB    Perham Focus Story

#1 Perham | Section 8AA Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Perham Focus Story

Class AA Team Consolation Championship

Mora 40

Totino-Grace 30

Totino-Grace |  Section 5AA Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Team Twitter  |  School Twitter  |  Students Twitter  | Team FB |  School FB

Totino-Grace | Section 5AA Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Mora  |  Section 7AA Champion   Roster  |  Schedule / Results  | Website  Team Twitter | School Twitter | Students Twitter |  Team FB  |  School FB    Kanabec County Times Story

Mora | Section 7AA Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Kanabec County Times Story

Class AA Team State Qualifiers

Mahtomedi  |  Section 4AA Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Team Twitter  |  School Twitter  | Students Twitter | Team FB |  School FB    White Bear Press Story

Mahtomedi | Section 4AA Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

White Bear Press Story

#5 Foley |  Section 6AA Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Team Twitter  |  School Twitter  |  Students Twitter  | Team FB |  School FB
 
 

Class AAA

Class AAA Team Bracket | Class AAA Final Rankings | Class AAA Individual Team Scores

Class AAA Individual Brackets: 106 | 113 | 120 | 126 | 132 | 138 | 145 | 152 | 160 | 170 | 182 | 195 | 220 | 285

Class AAA Team Championship

Shakopee 35

Stillwater 22

Class AA Team 3rd Place

St. Michael-Albertville 38

Bemidji 24

#4 Bemidji  |  Section 8AAA Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Team Twitter  | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB   Bemidji Pioneer Story

#4 Bemidji | Section 8AAA Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Bemidji Pioneer Story

#3 St. Michael-Albertville |  Section 5AAA Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Team Twitter  |  School Twitter  | Students Twitter |  Team FB  |  School FB

#3 St. Michael-Albertville | Section 5AAA Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Class AAA Team Consolation Championship

Northfield 40

East Ridge 25

East Ridge  |  Section 3AAA Champion   Roster  |  Schedule / Results  |  Website    Team Twitter  |  School Twitter  | Students Twitter |  Team FB  | School FB   Woodbury Bulletin Story

East Ridge | Section 3AAA Champion

Roster | Schedule / Results | Website

Team Twitter | School Twitter | Students Twitter | Team FB | School FB

Woodbury Bulletin Story

Class AAA Team State Qualifiers