WRESTLING CLASS A

WRESTLING HOME  |  CLASS AA  |  CLASS AAA

 

 

Section 1A

 Caledonia/Houston

Caledonia/Houston

 Chatfield

Chatfield

 Dover-Eyota

Dover-Eyota

 Fillmore Central/ Lanesboro/Mabel-Canton

Fillmore Central/ Lanesboro/Mabel-Canton

 Goodhue

Goodhue

 Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland

Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland

 Lewiston-Altura/ Rushford-Peterson

Lewiston-Altura/ Rushford-Peterson

 St. Charles

St. Charles

 Triton

Triton

 Wabasha-Kellogg

Wabasha-Kellogg

 Zumbrota-Mazeppa

Zumbrota-Mazeppa

 

Section 2A

 Blue Earth Area

Blue Earth Area

 Kenyon-Wanamingo

Kenyon-Wanamingo

 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area

Lake Crystal-Wellcome Memorial Area

 Le Sueur-Henderson

Le Sueur-Henderson

 Maple River

Maple River

 Medford

Medford

 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva

 St. Clair/Mankato Loyola

St. Clair/Mankato Loyola

 United South Central

United South Central

 Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton

Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton

 Westfield (Blooming Prairie/Hayfield)

Westfield (Blooming Prairie/Hayfield)

 

Section 3A

 Adrian Area

Adrian Area

 Canby

Canby

 Jackson County Central

Jackson County Central

 Madelia/Truman/Martin Luther

Madelia/Truman/Martin Luther

 Minneota

Minneota

 Pipestone Area

Pipestone Area

 St. James Area

St. James Area

 Tracy-Milroy-Balaton/ Westbrook-Walnut Grove

Tracy-Milroy-Balaton/ Westbrook-Walnut Grove

 Wabasso/Red Rock Central

Wabasso/Red Rock Central

 Windom/Mountain Lake

Windom/Mountain Lake

 

Section 4A

 Atwater-Cosmos-Grove City

Atwater-Cosmos-Grove City

 Eden Valley-Watkins

Eden Valley-Watkins

 Howard Lake-Waverly-Winsted

Howard Lake-Waverly-Winsted

 Kimball Area

Kimball Area

 Minneapolis North

Minneapolis North

 Norwood Young America

Norwood Young America

 St. Agnes

St. Agnes

 Sibley East

Sibley East

 Spectrum

Spectrum

 Trinity School at River Ridge

Trinity School at River Ridge

 

Section 5A

 Belgrade-Brooten-Elrosa

Belgrade-Brooten-Elrosa

 Benson

Benson

 BOLD

BOLD

 Kerkhoven-Murdock-Sunburg

Kerkhoven-Murdock-Sunburg

 Long Prairie-Grey Eagle/Browerville

Long Prairie-Grey Eagle/Browerville

 Minnewaska Area

Minnewaska Area

 Ortonville

Ortonville

 Osakis

Osakis

 Paynesville

Paynesville

 Quad County (MACCRAY/Renville County West/Yellow Medicine East)

Quad County (MACCRAY/Renville County West/Yellow Medicine East)

 

Section 6A

 Barnesville

Barnesville

 Bertha-Hewitt/Verndale/ Parkers Prairie

Bertha-Hewitt/Verndale/ Parkers Prairie

 Border West (Clinton-Graceville-Beardsley/ Wheaton/Herman-Norcross)

Border West (Clinton-Graceville-Beardsley/ Wheaton/Herman-Norcross)

 Breckenridge

Breckenridge

 New York Mills

New York Mills

 Ottertail Central Bulldogs (Battle Lake/ Henning/Underwood)

Ottertail Central Bulldogs (Battle Lake/ Henning/Underwood)

 Pelican Rapids

Pelican Rapids

 Staples-Motley

Staples-Motley

 Wadena-Deer Creek

Wadena-Deer Creek

 West Central Area/ Ashby/Brandon-Evansville

West Central Area/ Ashby/Brandon-Evansville

 

Section 7A

 Aitkin

Aitkin

 Blackduck/Cass Lake-Bena

Blackduck/Cass Lake-Bena

 Crosby-Ironton

Crosby-Ironton

 Deer River

Deer River

 Holdingford

Holdingford

 Mille Lacs (Onamia/Isle)

Mille Lacs (Onamia/Isle)

 Ogilvie

Ogilvie

 Royalton/Upsala

Royalton/Upsala

 Rush City/Braham

Rush City/Braham

 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis

Walker-Hackensack-Akeley/Nevis

 

Section 8A

 Badger/Greenbush-Middle River

Badger/Greenbush-Middle River

 Crookston

Crookston

 Fertile-Beltrami

Fertile-Beltrami

 Fosston/Bagley

Fosston/Bagley

 Frazee

Frazee

 Mahnomen/Waubun

Mahnomen/Waubun

 Red Lake County Central

Red Lake County Central

 Roseau

Roseau

 United North Central

United North Central