CLASS A  |  CLASS AA  |  CLASS AAA 

FORUM  |  RANKINGS  |  9TH GRADE LEAGUE  |  GIRLS HS WRESTLING  |  2013-14  |  2014-15  |  2015-16

 

2016-17 Class A Team Champion

Zumbrota-Mazeppa Cougars

Names of team members Photo credit: MN Prep Photo

Names of team members

Photo credit: MN Prep Photo

2016-17 Class A Individual Champions

Class A 106 Champion Blake Legred (10th) United South Central Photo credit: MN Prep Photo

Class A 106 Champion

Blake Legred (10th)

United South Central

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 113 Champion Jeron Matson (10th) Kenyon-Wanamingo Photo credit: MN Prep Photo

Class A 113 Champion

Jeron Matson (10th)

Kenyon-Wanamingo

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 120 Champion Hunter Burnett (11th) Pipestone Photo credit: MN Prep Photo

Class A 120 Champion

Hunter Burnett (11th)

Pipestone

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 126 Champion Michael Suda (11th) Pipestone Photo credit: MN Prep Photo

Class A 126 Champion

Michael Suda (11th)

Pipestone

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 132 Champion Tanner Pasvogel (12th) Sibley East Photo credit: MN Prep Photo

Class A 132 Champion

Tanner Pasvogel (12th)

Sibley East

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 138 Champion Lane Heim (12th) St Charles Photo credit: MN Prep Photo

Class A 138 Champion

Lane Heim (12th)

St Charles

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 145 Champion Jake Mandt (11th) Chatfield Photo credit: MN Prep Photo

Class A 145 Champion

Jake Mandt (11th)

Chatfield

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 152 Champion Tyler Ryan (10th) Kenyon-Wanamingo Photo credit: MN Prep Photo

Class A 152 Champion

Tyler Ryan (10th)

Kenyon-Wanamingo

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 160 Champion Bailee O`Reilly (12th) Goodhue Photo credit: MN Prep Photo

Class A 160 Champion

Bailee O`Reilly (12th)

Goodhue

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 170 Champion Alex Erpelding (12th) Staples-Motley Photo credit: MN Prep Photo

Class A 170 Champion

Alex Erpelding (12th)

Staples-Motley

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 182 Champion Caden Stephen (11th) Zumbrota-Mazeppa Photo credit: MN Prep Photo

Class A 182 Champion

Caden Stephen (11th)

Zumbrota-Mazeppa

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 195 Champion Christopher Bain (12th) Grand Meadow/Leroy-Ostrander/Southland Photo credit: MN Prep Photo

Class A 195 Champion

Christopher Bain (12th)

Grand Meadow/Leroy-Ostrander/Southland

Photo credit: MN Prep Photo

 
Class A 220 Champion Reid Seelhammer (12th) Dover-Eyota Photo credit: MN Prep Photo

Class A 220 Champion

Reid Seelhammer (12th)

Dover-Eyota

Photo credit: MN Prep Photo

Class A 285 Champion Trent Esping (11th) Minneota Photo credit: MN Prep Photo

Class A 285 Champion

Trent Esping (11th)

Minneota

Photo credit: MN Prep Photo

 

2016-17 Class AA Team Champion

Kasson-Mantorville Komets

Names of team members Photo credit: MN Prep Photo

Names of team members

Photo credit: MN Prep Photo

2016-17 Class AA Individual Champions

Class AAA 106 Champion Matthew Petersen (12th)  Byron Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 106 Champion

Matthew Petersen (12th) 

Byron

Photo credit: MN Prep Photo

Class AA 113 Champion Charlie Pickell (9th)  Mankato West Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 113 Champion

Charlie Pickell (9th) 

Mankato West

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 120 Champion Garrett Vos (12th) Waconia Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 120 Champion

Garrett Vos (12th)

Waconia

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 126 Champion Jake Gliva (11th) Simley Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 126 Champion

Jake Gliva (11th)

Simley

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 132 Champion Tucker Sjomeling (12th) Delano Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 132 Champion

Tucker Sjomeling (12th)

Delano

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 138 Champion Keaten Schorr (12th) Kasson-Mantorville Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 138 Champion

Keaten Schorr (12th)

Kasson-Mantorville

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 145 Champion Tyler Wagener (11th)  Waconia Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 145 Champion

Tyler Wagener (11th) 

Waconia

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 152 Champion Anthony Jackson (10th) Simley Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 152 Champion

Anthony Jackson (10th)

Simley

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 160 Champion Brady Berge (12th)  Kasson-Mantorville Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 160 Champion

Brady Berge (12th) 

Kasson-Mantorville

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 170 Champion Patrick Kennedy (9th) Kasson-Mantorville Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 170 Champion

Patrick Kennedy (9th)

Kasson-Mantorville

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 182 Champion Jared Florell (12th) Totino-Grace Photo credit: MN Prep Photo   

Class AA 182 Champion

Jared Florell (12th)

Totino-Grace

Photo credit: MN Prep Photo 

 

Class AA 195 Champion Greg Kerkvleit (10th) Simley Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 195 Champion

Greg Kerkvleit (10th)

Simley

Photo credit: MN Prep Photo 

 
Class AA 220 Champion Noah Ryan (12th) Kasson-Mantorville Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 220 Champion

Noah Ryan (12th)

Kasson-Mantorville

Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 285 Champion Mitch Trigg (11th) Foley Photo credit: MN Prep Photo 

Class AA 285 Champion

Mitch Trigg (11th)

Foley

Photo credit: MN Prep Photo 

 

2016-17 Class AAA Team Champions

Apple Valley Eagles

Names of team members Photo credit: MN Prep Photo

Names of team members

Photo credit: MN Prep Photo


2016-17 Class AAA Individual Champions

Class AAA 106 Champion Reid Ballantyne (8th)  Stillwater Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 106 Champion

Reid Ballantyne (8th) 

Stillwater

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 113 Champion Aaron Cashman (11th)  Shakopee Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 113 Champion

Aaron Cashman (11th) 

Shakopee

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 120 Champion Patrick Mckee  (11th) St. Michael-Albertville Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 120 Champion

Patrick Mckee  (11th)

St. Michael-Albertville

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 126 Champion Carson Manville (8th) Shakopee Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 126 Champion

Carson Manville (8th)

Shakopee

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 132 Champion Brent Jones (12th) Shakopee Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 132 Champion

Brent Jones (12th)

Shakopee

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 138 Champion Tyler Eischens (11th)  Anoka Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 138 Champion

Tyler Eischens (11th) 

Anoka

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 145 Champion Alex Lloyd (11th) Shakopee Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 145 Champion

Alex Lloyd (11th)

Shakopee

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 152 Champion Alex Crowe (12th)  Shakopee Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 152 Champion

Alex Crowe (12th) 

Shakopee

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 160 Champion Kenny O`Neil (11th)  Prior Lake Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 160 Champion

Kenny O`Neil (11th) 

Prior Lake

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 170 Champion Jake Allar (12th) St. Michael-Albertville Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 170 Champion

Jake Allar (12th)

St. Michael-Albertville

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 182 Champion Brandon Moen (12th) Owatonna Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 182 Champion

Brandon Moen (12th)

Owatonna

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 195 Champion Samuel Grove (12th)  Moorhead Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 195 Champion

Samuel Grove (12th) 

Moorhead

Photo credit: MN Prep Photo

 
Class AAA 220 Champion Cole Fibranz (12th)  Sartell-St Stephen Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 220 Champion

Cole Fibranz (12th) 

Sartell-St Stephen

Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 285 Champion Gable Steveson Apple Valley Photo credit: MN Prep Photo

Class AAA 285 Champion

Gable Steveson

Apple Valley

Photo credit: MN Prep Photo

 
 
 

CLASS A  |  CLASS AA  |  CLASS AAA