SECTIONS & TEAM WEBSITES:  CLASS A  |  CLASS AA

 2017 FINAL RANKINGS  |  PREVIOUS SEASONS:  2013-14  |  2014-15  |  2015-16

 

 

2017-18 Class A State Champion

Visitation Blazers

Names of team members Photo: MN Prep Photo

Names of team members

Photo: MN Prep Photo

2017-18 Class A Individual & Relay State Champions

 
50 Freestyle Grace Hanson Hutchinson

50 Freestyle

Grace Hanson

Hutchinson

100 Backstroke Gabi Baldwin Hill-Murray

100 Backstroke

Gabi Baldwin

Hill-Murray

100 Breaststroke Jordyn Wentzel Delano

100 Breaststroke

Jordyn Wentzel

Delano

100 Butterfly Madison Potter Blake School

100 Butterfly

Madison Potter

Blake School

100 Freestyle Lexi Kucera Hutchinson

100 Freestyle

Lexi Kucera

Hutchinson

 
 
 
200 Freestyle Taylor Williams Benilde St. Margaret's

200 Freestyle

Taylor Williams

Benilde St. Margaret's

200 Individual Medley Madison Potter Blake School

200 Individual Medley

Madison Potter

Blake School

500 Freestyle Jordyn Wentzel Delano

500 Freestyle

Jordyn Wentzel

Delano

1 Meter Diving Saylor Hawkins Breck School

1 Meter Diving

Saylor Hawkins

Breck School

 
200 Medley Relay Faribault - Verity Wray-Raabolle, Bre Bresnahan, Gesa Wilden, Megan Gehrke

200 Medley Relay

Faribault - Verity Wray-Raabolle, Bre Bresnahan, Gesa Wilden, Megan Gehrke

200 Freestyle Relay Hutchinson - Grace Hanson, Bella Thovson, Ainslea Jensen, Lexi Kucera                     

200 Freestyle Relay

Hutchinson - Grace Hanson, Bella Thovson, Ainslea Jensen, Lexi Kucera

                    

400 Freestyle Relay Hutchinson - Grace Hanson, Bella Thovson, Hailey Farrell, Lexi Kucera

400 Freestyle Relay

Hutchinson - Grace Hanson, Bella Thovson, Hailey Farrell, Lexi Kucera


2017-18 Class AA State Champion

Edina Hornets

Names of team members Photo credit: MN Prep Photo

Names of team members

Photo credit: MN Prep Photo

2016-17 Class AA Individual & Relay State Champions

 
50 Freestyle Ryenne Hathaway Lakeville South  

50 Freestyle

Ryenne Hathaway

Lakeville South

 

100 Backstroke Isabelle Stadden Blaine

100 Backstroke

Isabelle Stadden

Blaine

100 Breaststroke Emma Lezer St. Michael-Albertville

100 Breaststroke

Emma Lezer

St. Michael-Albertville

100 Butterfly Molly Meland Hopkins  

100 Butterfly

Molly Meland

Hopkins

 

100 Freestyle Pyper Doo Roseville  

100 Freestyle

Pyper Doo

Roseville

 

 
 
200 Freestyle Kelli McCarthy Edina

200 Freestyle

Kelli McCarthy

Edina

200 Individual Medley Isabelle Stadden Blaine

200 Individual Medley

Isabelle Stadden

Blaine

500 Freestyle Kelli McCarthy Edina

500 Freestyle

Kelli McCarthy

Edina

1 Meter Diving Megan Phillip Edina

1 Meter Diving

Megan Phillip

Edina

 
200 Medley Relay Minnetonka - Abigail Kapeller, Julia Brazeau, Raegan Willis, Emily Haan

200 Medley Relay

Minnetonka - Abigail Kapeller, Julia Brazeau, Raegan Willis, Emily Haan

200 Freestyle Relay Minnetonka – Emily Haan, Ellie Schini, Nicole Burg, Abigail Kapeller

200 Freestyle Relay

Minnetonka – Emily Haan, Ellie Schini, Nicole Burg, Abigail Kapeller

400 Freestyle Relay Edina - Nora Clarkowski, Ashley Post, Kelli McCarthy, Raime Jones

400 Freestyle Relay

Edina - Nora Clarkowski, Ashley Post, Kelli McCarthy, Raime Jones


2017-18 CLASS A TRUE TEAM STATE CHAMPION

Visitation

 

2016-17 Class AA True Team State Champion

Edina