2014 MINNESOTA FOOTBALL

SECTION CHAMPIONS

FOOTBALL HOME  |  9MAN  |  A  |  AA  |  AAA  |  AAAA  |  AAAAA  |  6A

ALL-STATE  |  RANKINGS

 

9MAN

Section 1 - 9Man

Grand Meadow Superlarks

  Section 5 - 9Man    Cromwell Cardinals

Section 5 - 9Man

Cromwell Cardinals

  Section 2 - 9Man    Nicollet Raiders

Section 2 - 9Man

Nicollet Raiders

Section 6 - 9Man

Norman County East/Ulen-Hitterdal Co-op

Section 3 - 9Man

Edgerton/Ellsworth Co-op

  Section 7 - 9Man    Kelliher/Northome Mustangs

Section 7 - 9Man

Kelliher/Northome Mustangs

Section 4 - 9Man

Underwood Rockets

  Section 8 - 9Man    Kittson County Central Bearcats

Section 8 - 9Man

Kittson County Central Bearcats

Class A

  Section 1A    Blooming Prairie Blossoms

Section 1A

Blooming Prairie Blossoms

Section 5A

Dawson-Boyd Blackjacks

  Section 2A    New Ulm Cathedral Greyhounds

Section 2A

New Ulm Cathedral Greyhounds

  Section 6A    Upsala/Swanville Co-op

Section 6A

Upsala/Swanville Co-op

  Section 3A    Minneota Vikings

Section 3A

Minneota Vikings

  Section 7A    Braham Bombers

Section 7A

Braham Bombers

  Section 4A    Minneapolis North

Section 4A

Minneapolis North

  Section 8A    Mahnomen Indians

Section 8A

Mahnomen Indians

Class AA

Section 1AA

Caledonia Warriors

  Section 5AA    BOLD Warriors

Section 5AA

BOLD Warriors

  Section 2AA    Central (NYA) Raiders

Section 2AA

Central (NYA) Raiders

  Section 6AA    Holdingford Huskers

Section 6AA

Holdingford Huskers

Section 3AA

Pipestone Arrows

Section 7AA

Moose Lake/Willow River Rebels

  Section 4AA    Maple Lake Irish

Section 4AA

Maple Lake Irish

Section 8AA

Hawley Nuggets

Class AAA

  Section 1AAA    Rochester Lourdes Eagles

Section 1AAA

Rochester Lourdes Eagles

Section 5AAA

Pierz Pioneers

  Section 2AAA    Glencoe-Silver Lake Panthers

Section 2AAA

Glencoe-Silver Lake Panthers

  Section 6AAA    New London Wildcats

Section 6AAA

New London Wildcats

  Section 3AAA    Blue Earth Area Buccaneers

Section 3AAA

Blue Earth Area Buccaneers

Section 7AAA

Esko Eskomos

Section 4AAA

St. Croix Lutheran Crusaders

Section 8AAA

Dilworth-Glyndon-Felton Rebels

Class AAAA

Section 1AAAA

Stewartville Tigers

Section 5AAAA

Becker Bulldogs

Section 2AAAA

Hutchinson Tigers

Section 6AAAA

DeLaSalle Islanders

Section 3AAAA

Academy of Holy Angels Stars

Section 7AAAA

Cloquet Lumberjacks

  Section 4AAAA    South St. Paul Packers

Section 4AAAA

South St. Paul Packers

Section 8AAAA

Rocori Spartans

Class AAAAA

Section 1AAAAA

Faribault Falcons

  Section 5AAAAA    Simley Spartans

Section 5AAAAA

Simley Spartans

  Section 2AAAAA    Mankato West Scarlets

Section 2AAAAA

Mankato West Scarlets

  Section 6AAAAA    STMA Knights

Section 6AAAAA

STMA Knights

Section 3AAAAA

Bloomington Jefferson

  Section 7AAAAA    Bemidji Lumberjacks

Section 7AAAAA

Bemidji Lumberjacks

  Section 4AAAAA    Sprong Lake Park Panthers

Section 4AAAAA

Sprong Lake Park Panthers

Classs 6A

  6A - 3/6 Cross-over    Rosemount Irish

6A - 3/6 Cross-over

Rosemount Irish

  6A - 4/5 Cross-over    Totino-Grace Eagles

6A - 4/5 Cross-over

Totino-Grace Eagles

  6A - 3/6 Cross-over    Lakeville North Panthers

6A - 3/6 Cross-over

Lakeville North Panthers

6A - 4/5 Cross-over

Maple Grove Crimson

  6A - 3/6 Cross-over    Eden Prairie Eagles

6A - 3/6 Cross-over

Eden Prairie Eagles

  6A - 4/5 Cross-over    East Ridge Raptors

6A - 4/5 Cross-over

East Ridge Raptors

6A - 3/6 Cross-over

Prior Lake Lakers

6A - 4/5 Cross-over

Mounds View Mustangs

 

FOOTBALL HOME  |  9MAN  |  A  |  AA  |  AAA  |  AAAA  |  AAAAA  |  6A