2017-18 Girls TRUE TEAM STATE CHAMPIONS

  Class A Champion    Maple Lake

Class A Champion

Maple Lake

  Class AA Champion    Rocori

Class AA Champion

Rocori

 
  Class AAA Champion    Wayzata

Class AAA Champion

Wayzata

 

2017-18 MSHSL CLASS AA STATE CHAMPION

Minnetonka

Names of team members

Photo credit: xxx

 

2017-18 CLASS AA INDIVIDUAL & RELAY STATE CHAMPIONS

  100 Meter Dash    Shaliciah Jones    North (St. Paul)

100 Meter Dash

Shaliciah Jones

North (St. Paul)

  200 Meter Dash    Kendra Kelley    Cloquet

200 Meter Dash

Kendra Kelley

Cloquet

  400 Meter Dash      Ella Larson    Lakeville North

400 Meter Dash

Ella Larson

Lakeville North

  800 Meter Run    Emily Kompelien    Edina

800 Meter Run

Emily Kompelien

Edina

  1600 Meter Run    Emily Kompelien    Edina

1600 Meter Run

Emily Kompelien

Edina

  3200 Meter Run    Emily Covert    Minneapolis Washburn

3200 Meter Run

Emily Covert

Minneapolis Washburn

  100 Meter Hurdles    Natalie Windels    Eagan

100 Meter Hurdles

Natalie Windels

Eagan

  300 Meter Hurdles    Natalie Windels    Eagan

300 Meter Hurdles

Natalie Windels

Eagan

  4X100 Meter Relay    North St. Paul    Brianna Bixby, Shaliciah Jones, Jebeh Cooke, J'Ianna Cager

4X100 Meter Relay

North St. Paul

Brianna Bixby, Shaliciah Jones, Jebeh Cooke, J'Ianna Cager

  4X200 Meter Relay    Minnetonka    Ashley Shields, Olivia O'Brien, Emma Harrison, Faith Robinson

4X200 Meter Relay

Minnetonka

Ashley Shields, Olivia O'Brien, Emma Harrison, Faith Robinson

  4X400 Meter Relay    Minnetonka    Emma Harrison, Grace Hoelscher, Erin Shoemaker, Libby Halbmaier

4X400 Meter Relay

Minnetonka

Emma Harrison, Grace Hoelscher, Erin Shoemaker, Libby Halbmaier

  4X800 Meter Relay    Minnetonka    Annalise Johnson, Marla Bailey, Grace Hoelscher, Libby Halbmaier

4X800 Meter Relay

Minnetonka

Annalise Johnson, Marla Bailey, Grace Hoelscher, Libby Halbmaier

  High Jump    Madison Schmidt    Blaine

High Jump

Madison Schmidt

Blaine

  Long Jump    Patricia Mary Johnson    Orono

Long Jump

Patricia Mary Johnson

Orono

  Triple Jump    Allyson Weiss    East Ridge

Triple Jump

Allyson Weiss

East Ridge

  Pole Vault    Julia Fixsen    Mounds View

Pole Vault

Julia Fixsen

Mounds View

  Shot Put    Megan Gehrke    Faribault

Shot Put

Megan Gehrke

Faribault

  Discus    Carissa Travis    Wayzata

Discus

Carissa Travis

Wayzata

 

2017-18 MSHSL CLASS A GIRLS STATE CHAMPION

Blake

  Names of team members   Photo credit:

Names of team members

Photo credit:

 

2017-18 CLASS A INDIVIDUAL & RELAY STATE CHAMPIONS

  100 Meter Dash    T'nia Riley    Minneapolis North

100 Meter Dash

T'nia Riley

Minneapolis North

  200 Meter Dash    T'nia Riley    Minneapolis North

200 Meter Dash

T'nia Riley

Minneapolis North

  400 Meter Dash    Kya Phillips    Cristo Rey Jesuit

400 Meter Dash

Kya Phillips

Cristo Rey Jesuit

  800 Meter Run    Ava Hill    Mesabi East

800 Meter Run

Ava Hill

Mesabi East

  1600 Meter Run    Grace Ping    Cotter

1600 Meter Run

Grace Ping

Cotter

  3200 Meter Run    Lauren Ping    Cotter

3200 Meter Run

Lauren Ping

Cotter

  100 Meter Hurdles    Michelle Neece    Pipestone Area

100 Meter Hurdles

Michelle Neece

Pipestone Area

  300 Meter Hurdles    Jaylen Struck-Schmitz    Belle Plaine

300 Meter Hurdles

Jaylen Struck-Schmitz

Belle Plaine

  4X100 Meter Relay    Breck    Mikayla Ennevor 12, Saylor Hawkins, Kaitlyn MacBean, Paige Olowu

4X100 Meter Relay

Breck

Mikayla Ennevor 12, Saylor Hawkins, Kaitlyn MacBean, Paige Olowu

  4X200 Meter Relay    GMLOKS Bulldogs (Grand Meadow/Leroy Ostrander/Kingsland/Southland)    Anika Reiland, Emily Hovden, Lauren Buchholtz, Riley Queensland

4X200 Meter Relay

GMLOKS Bulldogs (Grand Meadow/Leroy Ostrander/Kingsland/Southland)

Anika Reiland, Emily Hovden, Lauren Buchholtz, Riley Queensland

  4X400 Meter Relay    Pequot Lakes    Grace McGuire, Kristin Skog, Lydia Hubbard, Cassidy Chaney

4X400 Meter Relay

Pequot Lakes

Grace McGuire, Kristin Skog, Lydia Hubbard, Cassidy Chaney

  4X800 Meter Relay    Luverne    Regan Feit, Jadyn Anderson, Tenley Nelson, Brooklynn VerSteeg

4X800 Meter Relay

Luverne

Regan Feit, Jadyn Anderson, Tenley Nelson, Brooklynn VerSteeg

  High Jump    Nyalaam Jok    Annandale

High Jump

Nyalaam Jok

Annandale

  Long Jump    Robbie Grace    Blake

Long Jump

Robbie Grace

Blake

  Triple Jump    Ailsa Gilbert    Watertown-Mayer

Triple Jump

Ailsa Gilbert

Watertown-Mayer

  Pole Vault    Ashley Hokanson    Perham

Pole Vault

Ashley Hokanson

Perham

  Shot Put    Beth-el Algarin    Pierz

Shot Put

Beth-el Algarin

Pierz

  Discus Throw    Julie Overton    Lac qui Parle Valley

Discus Throw

Julie Overton

Lac qui Parle Valley

  100 Meter Dash Wheelchair    Lilly Stiernagle    Maple River

100 Meter Dash Wheelchair

Lilly Stiernagle

Maple River

  200 Meter Dash Wheelchair    Lilly Stiernagle    Maple River

200 Meter Dash Wheelchair

Lilly Stiernagle

Maple River

  800 Meter Dash Wheelchair    Lilly Stiernagle    Maple River

800 Meter Dash Wheelchair

Lilly Stiernagle

Maple River

  Shot Put Wheelchair    Lilly Stiernagle    Maple River

Shot Put Wheelchair

Lilly Stiernagle

Maple River