GIRLS BASKETBALL CLASS A

GIRLS BASKETBALL HOME  |  CLASS AA  |  CLASS AAA  |  CLASS AAAA  |  ALL-STATE

 

 

SECTION 1A

Alden-Conger/Glenville-Emmons

Alden-Conger/Glenville-Emmons

Bethlehem Academy

Bethlehem Academy

Blooming Prairie

Blooming Prairie

Fillmore Central

Fillmore Central

Goodhue

Goodhue

Grand Meadow

Grand Meadow

Hayfield

Hayfield

Hope Lutheran Academy

Hope Lutheran Academy

Houston

Houston

Kingsland

Kingsland

Lanesboro

Lanesboro

Leroy-Ostrander

Leroy-Ostrander

Lyle-Pacelli

Lyle-Pacelli

Mabel-Canton

Mabel-Canton

Minnesota State Academy for the Deaf

Minnesota State Academy for the Deaf

Randolph

Randolph

Rushford-Peterson

Rushford-Peterson

Schaeffer Academy

Schaeffer Academy

Southland

Southland

Spring Grove

Spring Grove

Wabasha-Kellogg

Wabasha-Kellogg

 

Section 2A

BOLD

BOLD

Buffalo Lake-Hector-Stewart

Buffalo Lake-Hector-Stewart

Cedar Mountain

Cedar Mountain

Cleveland

Cleveland

G-H-EC/Truman/ML

G-H-EC/Truman/ML

Janesville-Waldorf-Pemberton

Janesville-Waldorf-Pemberton

Madelia

Madelia

Minnesota Valley Lutheran

Minnesota Valley Lutheran

Mountain Lake Area

Mountain Lake Area

New Century Academy

New Century Academy

New Ulm Cathedral

New Ulm Cathedral

Nicollet/Mankato Loyola

Nicollet/Mankato Loyola

Renville County West

Renville County West

St. Clair

St. Clair

Sleepy Eye

Sleepy Eye

Sleepy Eye St. Mary's

Sleepy Eye St. Mary's

Springfield

Springfield

United South Central

United South Central

Section 3A

Adrian

Adrian

Canby

Canby

Dawson-Boyd

Dawson-Boyd

ECHO

ECHO

Edgerton

Edgerton

Ellsworth

Ellsworth

Heron Lake-Okebena/Fulda

Heron Lake-Okebena/Fulda

Hills-Beaver Creek

Hills-Beaver Creek

Lac qui Parle Valley

Lac qui Parle Valley

Lakeview

Lakeview

MACCRAY

MACCRAY

Minneota

Minneota

Murray County Central

Murray County Central

Red Rock Central

Red Rock Central

Russell-Tyler-Ruthton

Russell-Tyler-Ruthton

Southwest MN Christian

Southwest MN Christian

Wabasso

Wabasso

Westbrook-Walnut Grove

Westbrook-Walnut Grove

Yellow Medicine East

Yellow Medicine East

 

Section 4A

Avail Academy

Avail Academy

Christ's HOF

Christ's HOF

Christian Life Academy

Christian Life Academy

Community of Peace

Community of Peace

Cristo Rey Jesuit

Cristo Rey Jesuit

Heritage Christian

Heritage Christian

Hiawatha Collegiate

Hiawatha Collegiate

Hmong College Prep

Hmong College Prep

Hope Academy

Hope Academy

Learning for Leadership

Learning for Leadership

Legacy Christian

Legacy Christian

Lester Prairie/Holy Trinity

Lester Prairie/Holy Trinity

Liberty Classical

Liberty Classical

Lincoln International

Lincoln International

Mayer Lutheran

Mayer Lutheran

Metro Deaf School

Metro Deaf School

Metro Schools College Prep

Metro Schools College Prep

Minnesota Transitions

Minnesota Transitions

Venture Academy

Venture Academy

West Lutheran

West Lutheran

 

Section 5A

Belgrade-Brooten-Elrosa

Belgrade-Brooten-Elrosa

Bertha-Hewitt

Bertha-Hewitt

Braham

Braham

Browerville

Browerville

East Central

East Central

Hinckley-Finlayson

Hinckley-Finlayson

Isle

Isle

Kerkhoven-Murdock-Sunburg

Kerkhoven-Murdock-Sunburg

Laporte

Laporte

McGregor

McGregor

Menahga

Menahga

Nevis

Nevis

Ogilvie

Ogilvie

Onamia

Onamia

Pine River-Backus

Pine River-Backus

St. John’s Prep

St. John’s Prep

Sebeka

Sebeka

Swanville

Swanville

Upsala

Upsala

Verndale

Verndale

Walker-Hackensack-Akeley

Walker-Hackensack-Akeley

 

Section 6A

Ada-Borup

Ada-Borup

Ashby/Destiny Academy

Ashby/Destiny Academy

Battle Lake

Battle Lake

Brandon-Evansville

Brandon-Evansville

Campbell-Tintah

Campbell-Tintah

Clinton-Graceville-Beardsley

Clinton-Graceville-Beardsley

Hancock

Hancock

Henning

Henning

Hillcrest Lutheran

Hillcrest Lutheran

Lake Park-Audubon

Lake Park-Audubon

Mahnomen/Waubun

Mahnomen/Waubun

New York Mills

New York Mills

Norman County East/Ulen-Hitterdal

Norman County East/Ulen-Hitterdal

Ortonville

Ortonville

Park Christian

Park Christian

Parkers Prairie

Parkers Prairie

Pelican Rapids

Pelican Rapids

Rothsay

Rothsay

Underwood

Underwood

West Central Area

West Central Area

Wheaton/Herman-Norcross

Wheaton/Herman-Norcross

 

Section 7A

Bigfork

Bigfork

Carlton

Carlton

Cherry

Cherry

Chisholm

Chisholm

Cook County

Cook County

Cromwell-Wright

Cromwell-Wright

Deer River

Deer River

Ely

Ely

Floodwood

Floodwood

Fond du Lac Ojibwe

Fond du Lac Ojibwe

Hill City/Northland

Hill City/Northland

Littlefork-Big Falls

Littlefork-Big Falls

Mountain Iron-Buhl

Mountain Iron-Buhl

Nashwauk-Keewatin

Nashwauk-Keewatin

North Woods

North Woods

Northeast Range

Northeast Range

Silver Bay

Silver Bay

South Ridge

South Ridge

Wrenshall

Wrenshall

 

Section 8a

Badger/Greenbush-MR

Badger/Greenbush-MR

Blackduck

Blackduck

Bug-O-Nay-Ge-Shig

Bug-O-Nay-Ge-Shig

Cass Lake-Bena

Cass Lake-Bena

Clearbrook-Gonvick

Clearbrook-Gonvick

Climax-Fisher

Climax-Fisher

Fertile-Beltrami

Fertile-Beltrami

Fosston

Fosston

Goodrige/Grygla-Gatzke

Goodrige/Grygla-Gatzke

Kelliher/Northome

Kelliher/Northome

Kittson County Central

Kittson County Central

Lake of the Woods

Lake of the Woods

Northern Freeze

Northern Freeze

Red Lake

Red Lake

Red Lake County Central

Red Lake County Central

Red Lake Falls

Red Lake Falls

Sacred Heart

Sacred Heart

Stephen-Argyle

Stephen-Argyle

Warren-Alvarado-Oslo

Warren-Alvarado-Oslo

Win-E-Mac

Win-E-Mac